  • AAT3215IGV-2.6-T1
AAT3215IGV-2.6-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT3215IGV-2.6-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions Inc.
HK JDW NO:
726-AAT3215IGV-2.6-T1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AAT3215IGV-2.6-T1
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC microPOWER™ Series SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 3088
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AAT3215IGV-2.6-T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    microPOWER™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.6V
  • Input Voltage (Min)
    2.9V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 150mA
  • PSRR
    70dB ~ 47dB (1kHz ~ 1MHz)
  • Length
    2.85mm