  • AB-RTCMK-32.768KHZ-T
AB-RTCMK-32.768KHZ-T
advertisement
Manufacturer No:
AB-RTCMK-32.768KHZ-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AB-RTCMK-32.768KHZ-T
Package:
8-SMD Module
Description:
Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Square Wave Output, TCXO/Crystal Min 1.3V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
AB-RTCMK-32.768KHZ-T Overview
There is an embedded version in the package 8-SMD Module.In this case, time clock is packaged in the way of Tape & Reel (TR).There is a voltage of 1.3V~5.5V when powering this electrical RTC.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Surface Mount.The operating temperature should be -40°C~85°C.During operation, the value of Alarm, Leap Year, Square Wave Output, TCXO/Crystal can be ensured.There is a mounting type of Surface Mount for this RTC module.8 pins are present on it.The operating temperature should be higher than -40°C.The operating temperature should be lower than 85°C.A minimum supply voltage of 1.3V is required to operate real time clocks.There is 5.5V maximum supply voltage for real time clocks.It is possible to reach a frequency of 32.768kHz.
AB-RTCMK-32.768KHZ-T Features
8-SMD Module package
AB-RTCMK-32.768KHZ-T Applications
There are a lot of Abracon LLC AB-RTCMK-32.768KHZ-T Real Time Clocks applications.
  • Switcher
  • Digital Recording
  • High duration timers
  • Hand-Held Devices
  • Electronic metering
  • Wearables, Portables
  • Digital voice recorders
  • Point-of-Sale Equipment
  • Battery powered devices
  • Network Appliance
Step5Bar-code shipping tag
AB-RTCMK-32.768KHZ-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD Module
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SMT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Square Wave Output, TCXO/Crystal
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    1.3V~5.5V
  • Frequency
    32.768kHz
  • Frequency Stability
    5 ppm
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.3V
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD
  • Current - Timekeeping (Max)
    2μA @ 3V