  • AB308-12.000MHZ
AB308-12.000MHZ
advertisement
Manufacturer No:
AB308-12.000MHZ
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AB308-12.000MHZ
Package:
Cylindrical Can, Radial
Datasheet:
AB308-12.000MHZ
Description:
CRYSTAL 12.0000MHZ 16PF T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AB308-12.000MHZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Cylindrical Can, Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AB308
  • Size / Dimension
    0.118Diax0.315L 3.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    0.003%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    MHz Crystal
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Frequency
    12MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • Lead Pitch
    800μm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50Ohms
  • Load Capacitance
    16pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±30ppm
  • Series Resistance
    50Ohm
  • Height
    8.2042mm
  • Height Seated (Max)
    0.323 8.20mm
  • Length
    8.001mm