  • AB40S2400D
AB40S2400D
advertisement
Manufacturer No:
AB40S2400D
Manufacturer:
Delta Electronics
HK JDW NO:
216-AB40S2400D
Package:
Datasheet:
AB40S2400D
Description:
Quantity:
In Stock : 15067
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AB40S2400D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Output Current
    1.66A
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    1.66A 1.66A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Minimum Load Required
    No
  • Height
    34.036mm
  • Length
    112.014mm
  • Width
    63.754mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Series
    AB40S (40W)
  • Size / Dimension
    4.41Lx2.51W x 1.34 H 112.0mmx63.8mmx34.1mm
  • Feature
    DC Input Capable, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    40W
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Isolation
    4kV