  • AC0805KKX8R9BB223
AC0805KKX8R9BB223
advertisement
Manufacturer No:
AC0805KKX8R9BB223
HK JDW NO:
898-AC0805KKX8R9BB223
Datasheet:
AC0805KKX8R9BB223
Description:
AC 0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 15646
Step5Bar-code shipping tag
AC0805KKX8R9BB223
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.022μF
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm