  • ACB1608H-060-T
ACB1608H-060-T
advertisement
Manufacturer No:
ACB1608H-060-T
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-ACB1608H-060-T
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ACB1608H-060-T
Description:
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 1LN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACB1608H-060-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Material
    Ferrite
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    ACB
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Passive Filters
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Multilayer Chip
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Filter Type
    Signal Line
  • Rated Current
    0.2A
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    700mOhm
  • Current Rating (Max)
    200mA
  • Impedance @ Frequency
    60Ohm @ 100MHz
  • Output Impedance
    60Ohm Ω
  • Height
    1.0922mm
  • Width
    0.8mm