  • ACGRA4004-HF
ACGRA4004-HF
advertisement
Manufacturer No:
ACGRA4004-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-ACGRA4004-HF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ACGRA4004-HF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACGRA4004-HF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Reverse Recovery Time
    2.5μs
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    400V
  • Capacitance @ Vr, F
    2.5pF @ 4V 1MHz