  • ACPL-177KL-200
ACPL-177KL-200
advertisement
Manufacturer No:
ACPL-177KL-200
Manufacturer:
Broadcom Limited
HK JDW NO:
107-ACPL-177KL-200
Package:
16-CDIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACPL-177KL-200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    56 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-CDIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    OPEN COLLECTOR, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Optocoupler - IC Outputs
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Supply Voltage
    7V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Isolation
    1500VDC
  • Output Type
    Darlington
  • Number of Elements
    4
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Channels
    4
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.4V
  • Input Type
    DC
  • Optoelectronic Device Type
    LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
  • Max Output Voltage
    20V
  • Response Time
    0.00004 ns
  • Output Current per Channel
    40mA
  • Forward Current-Max
    0.01A
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    10mA
  • Current Transfer Ratio (Min)
    200% @ 5mA