  • ACPL-827-500E
ACPL-827-500E
advertisement
Manufacturer No:
ACPL-827-500E
Manufacturer:
Broadcom Limited
HK JDW NO:
107-ACPL-827-500E
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 12661
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACPL-827-500E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD, Gull Wing
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Isolation
    5000Vrms
  • Output Type
    Transistor
  • Number of Channels
    2
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.2V
  • Input Type
    DC
  • Forward Current
    50mA
  • Max Output Voltage
    70V
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Rise Time
    18μs
  • Fall Time (Typ)
    18 μs
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    70V
  • Max Collector Current
    50mA
  • Rise / Fall Time (Typ)
    4μs 3μs
  • Reverse Breakdown Voltage
    6V
  • Max Input Current
    50mA
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    200mV
  • Current Transfer Ratio (Min)
    50% @ 5mA
  • Current Transfer Ratio (Max)
    600% @ 5mA