  • ACS756KCB-050B-PFF-T
ACS756KCB-050B-PFF-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS756KCB-050B-PFF-T
HK JDW NO:
26-ACS756KCB-050B-PFF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Purchasing and Inquiry
ACS756KCB-050B-PFF-T Overview
Current sensors are housed in 5-CB Formed Leads, PFF packages to ensure their safety. The current sensors are enclosed in the Tube to prevent them from being damaged. It is recommended that current sensors do not supply a current greater than 14mA. It is noted that the current sensors have a termination of 5. These current sensors can supply a voltage of 5V while working. Current sensors must supply 3V as their minimum voltage. It is important, however, to keep the voltage supplied by current sensors below 5.5V.
ACS756KCB-050B-PFF-T Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~125°C
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 3V~5.5V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 50A
5-CB Formed Leads, PFF Package
ACS756KCB-050B-PFF-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS756KCB-050B-PFF-T Current Sensors applications.
  • Static converters for DC motor drives
  • Power factor correction
  • Mobile applications
  • Battery supplied applications
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • AC variable speed drives
  • Electrical drives
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • OEM Current Sensing
  • Power supplies for welding applications
Step5Bar-code shipping tag
ACS756KCB-050B-PFF-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    5-CB Formed Leads, PFF
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Part Status
    Not For New Designs
    5
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • JESD-30 Code
    X-XXSS-T5
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Max Supply Current
    14mA
  • Accuracy
    ±7.5%
  • Response Time
    3μs
  • Linearity
    ±1.8%
  • Sensitivity
    40mV/A
  • Current - Sensing
    50A
  • Sensitivity (mV/A)
    40 mV/A