  • ACS770ECB-200U-PSF-T
ACS770ECB-200U-PSF-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS770ECB-200U-PSF-T
HK JDW NO:
26-ACS770ECB-200U-PSF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PSF
Purchasing and Inquiry
ACS770ECB-200U-PSF-T Overview
A 5-CB Formed Leads, PSF package is used to protect the current sensors from damage. Current sensors are packaged in Tube in order to avoid damage to the devices. There should be no current greater than 15mA coming from current sensors. Current sensors have terminations of 5.
ACS770ECB-200U-PSF-T Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 200A
5-CB Formed Leads, PSF Package
ACS770ECB-200U-PSF-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS770ECB-200U-PSF-T Current Sensors applications.
  • Monitor Motor Operation
  • Power supply management
  • DC motor drives
  • Power Supplies for welding applications
  • AC variable speed drives
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Home Automation
  • General purpose inverters
  • Mobile applications
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
Step5Bar-code shipping tag
ACS770ECB-200U-PSF-T
  • Power Supplies
    5V
  • Polarization
    Unidirectional
  • Max Supply Current
    15mA
  • Accuracy
    ±0.6%
  • Linearity
    ±1%
  • Sensors/Transducers Type
    MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT
  • Sensitivity
    20mV/A
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    200A
  • Sensitivity (mV/A)
    20 mV/A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    5-CB Formed Leads, PSF
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2015
  • Voltage - Supply
    5V
  • Frequency
    DC~120kHz