  • ACS770LCB-050B-PFF-T
ACS770LCB-050B-PFF-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS770LCB-050B-PFF-T
HK JDW NO:
26-ACS770LCB-050B-PFF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Purchasing and Inquiry
ACS770LCB-050B-PFF-T Overview
Current sensors are packaged in 5-CB Formed Leads, PFF packages to ensure their safety. In order to protect the devices from damage, these current sensors are packaged in the Tube. A current sensor should provide a current no greater than 15mA. Sensors with 5 terminations are used for current measurement. This current sensor features 5 pins. As these components operate, their current should be 10mA.
ACS770LCB-050B-PFF-T Features
  • Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
  • Operating Temperature: -40°C~150°C
  • Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
  • Supply Voltage: 5V
  • Frequency: DC~120kHz
  • Sensing Current: 50A
  • 5-CB Formed Leads, PFF Package
ACS770LCB-050B-PFF-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS770LCB-050B-PFF-T Current Sensors applications.
  • General purpose inverters
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Power supplies for welding applications
  • Continuity
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Overcurrent protection
  • Power supply management
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
Step5Bar-code shipping tag
ACS770LCB-050B-PFF-T
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    5-CB Formed Leads, PFF
  • Number of Pins
    5
  • Manufacturer Package Identifier
    CB-PFF-5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2013
    5
  • Resistance
    4700Ohm
  • Voltage - Supply
    5V
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Termination Type
    SOLDER
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    15mA
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    ±0.6%
  • Response Time
    4.6μs
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Bandwidth
    120 kHz
  • Linearity
    ±1%
  • Sensing Method
    Hall Effect
  • For Measuring
    AC/DC
  • Max Junction Temperature (Tj)
    165°C
  • Ambient Temperature Range High
    150°C
  • Current - Sensing
    50A
  • Sensitivity (mV/A)
    40 mV/A
  • Height
    7.1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    13mm