  • ACTP250J1BJR-S
ACTP250J1BJR-S
advertisement
Manufacturer No:
ACTP250J1BJR-S
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-ACTP250J1BJR-S
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ACTP250J1BJR-S
Description:
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACTP250J1BJR-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    125pF
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ACTP250
  • Number of Elements
    1
  • Peak Pulse Current
    1kA
  • Hold Current
    20mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Voltage - Off State
    190V
  • Voltage - Breakover
    250V