  • ACTT6G-800E,127
ACTT6G-800E,127
advertisement
Manufacturer No:
ACTT6G-800E,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-ACTT6G-800E,127
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
Description:
TRIAC SENS GATE 800V 6A I2PAK
Step5Bar-code shipping tag
ACTT6G-800E,127
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    ACTT6
  • Configuration
    Single
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    51A 56A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    10mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    25mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    6A