  • ACZRT55C18-G
ACZRT55C18-G
advertisement
Manufacturer No:
ACZRT55C18-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-ACZRT55C18-G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ACZRT55C18-G
Purchasing and Inquiry
ACZRT55C18-G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 12.6V is required.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 18V.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
ACZRT55C18-G Features
reverse leakage current of 100nA @ 12.6V
100nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
ACZRT55C18-G Applications
There are a lot of Comchip Technology ACZRT55C18-G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
ACZRT55C18-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 12.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    350mW
  • Impedance-Max
    45Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    18V