  • AD020-00E
AD020-00E
advertisement
Manufacturer No:
AD020-00E
Manufacturer:
NVE Corp/Sensor Products
HK JDW NO:
565-AD020-00E
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD020-00E
Purchasing and Inquiry
AD020-00E Overview
A magnetic switch is packaged in the Tube to prevent damage. As a safety precaution, the magnetic switches are packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages. To ensure good performance, the magnetic switches are capable of delivering 4.5mA as the maximum current. If they are working properly, these switches can output a maximum current of 20mA. These switches have a maximum current limitation of 4.5mA.
AD020-00E Features
Packaging: Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 4.5V~30V
Operating Temperature: -40°C~125°C TA
Mounting Type: Surface Mount
Output Type: Open Collector
Maximum Supply Current: 4.5mA
AD020-00E Applications
There are a lot of NVE Corp/Sensor Products AD020-00E Magnetic Switches applications.
  • Steering position
  • Monitor protections of the safety gates
  • Position and limit sensing
  • Transmission
  • Robotics control
  • Motor and fan control
  • Gear shift selectors and driver controls (PRNDL)
  • Conducting objects
  • Antitheft systems
  • Encoders
Step5Bar-code shipping tag
AD020-00E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AD020-00E.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    AD
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    Hall Effect
  • Voltage - Supply
    4.5V~30V
  • Function
    Omnipolar Switch
  • Current - Supply (Max)
    4.5mA
  • Output Type
    Open Collector
  • Max Output Current
    20mA
  • Polarization
    North Pole, South Pole
  • Max Supply Current
    4.5mA
  • Sensing Method
    Hall Effect
  • Test Condition
    -40°C ~ 125°C