  • AD420AN-32
AD420AN-32
advertisement
Manufacturer No:
AD420AN-32
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD420AN-32
Package:
24-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
AD420AN-32
Description:
176mW μW 4.995V V DAC Voltage or Current - Buffered Through Hole Sigma-Delta R 2 B B 7.62mm mm
Quantity:
In Stock : 6794
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AD420AN-32
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Converters
  • Max Power Dissipation
    176mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    24V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    AD420
  • Pin Count
  • Output Type
    Voltage or Current - Buffered
  • Interface
    SPI, Serial
  • Max Supply Voltage
    32V
  • Min Supply Voltage
    12V
  • Power Dissipation
    176mW
  • Number of Bits
    16
  • Supply Current-Max
    5mA
  • Max Output Voltage
    9.5V
  • Min Input Voltage
    5.005V
  • Architecture
    Sigma-Delta
  • Max Input Voltage
    4.995V
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Reference Type
    External, Internal
  • Data Interface
    SPI
  • Differential Output
  • Resolution
    2 B
  • Sampling Rate
    400 sps
  • Voltage - Supply, Analog
    12V~32V
  • Min Output Voltage
    29.5V
  • Voltage - Supply, Digital
    12V~32V
  • Settling Time
    3ms
  • Input Bit Code
    BINARY
  • Number of Converters
    1
  • Conversion Rate
    400 sps
  • Height Seated (Max)
    5.33mm
  • Width
    7.62mm