  • AD5115BCPZ80-RL7
AD5115BCPZ80-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5115BCPZ80-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5115BCPZ80-RL7
Package:
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5115BCPZ80-RL7
Description:
8 Terminations5V 8 Pin AD5115 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)32 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5115BCPZ80-RL7 Overview
There are 8-UFDFN Exposed Pad, CSP packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.This pentometer has 32 taps to protect against overcurrent.Positions 32 make up this pentometer.This termination is designed for 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 80000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows pins 8.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to 2.3V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.It is possible to limit the flow with 80kOhm.Family AD5115 includes pentometer.Mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 8 pins on it.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5.5V.2.5/5V is the voltage it can deliver.If the supply current is operated in the range of 750μA or higher, it will provide its performance.There is a maximum limdigital potentiometer of 750nA in terms of supply current.There are 4MHz bandwidth to transfer data.
AD5115BCPZ80-RL7 Features
Available in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5115BCPZ80-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5115BCPZ80-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control circuits
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjustable gain amplifiers
  • Matching Linear Impedance
  • DAC
  • Audio Volume control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Modern office equipment
  • Contrast control of monitors
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
AD5115BCPZ80-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    80kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5115
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    750μA
  • Nominal Supply Current
    750nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    750nA
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    4MHz
  • Number of Taps
    32
  • Total Resistance
    80000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Height Seated (Max)
    0.65mm
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C