  • AD5162BRMZ100
AD5162BRMZ100
advertisement
Manufacturer No:
AD5162BRMZ100
HK JDW NO:
84-AD5162BRMZ100
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5162BRMZ100
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5162 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5162BRMZ100 Overview
There are 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages in this package.As of Volatile, this pentometer has been stored.Tube package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Pentometer consists of 256 positions.There are 10 terminations on this digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices shows pins 10.The way to mount is Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.100kOhm can limit the flow.Family AD5162 includes pentometer.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.10 pins are present on this potentiameter.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5.5V.It is capable of delivering voltage at 3/5V.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 3.5μA.Even at 25MHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.The maximum supply current can be set to 3.5μA.As long as 3.5μA is set, potentiameter consumes quiescent current.Data transfers are limited to 4.8MHz bandwidth.A 2 element is contained in digital analogic.
AD5162BRMZ100 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3.5μA
AD5162BRMZ100 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5162BRMZ100 Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • DAC
  • Bias adjustment circuits
  • Optic fiber network
  • Motor control
  • Household appliances
  • Programmable power supplies
  • Calibration instrumentation
  • Noise-free volume controller
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
AD5162BRMZ100
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • -3db Bandwidth
    4.8MHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Height
    850μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    10
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5162
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V