  • AD5162WBRMZ100-RL7
AD5162WBRMZ100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5162WBRMZ100-RL7
HK JDW NO:
84-AD5162WBRMZ100-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5162 Digital PotentiometersAutomotive Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5162WBRMZ100-RL7 Overview
It is contained in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.By Volatile, this pentometer begins to be stored.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.256 positions make up the pentometer.10 terminations are designed in digital potentiometer.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.In the digi devices, there are 10 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.Family AD5162 includes pentometer.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There are 10 pins on this potentiameter.When the supply voltage is 5.5V, the potentiometer conducts.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Additional features of this digital potentiometer include: IT CAN ALSO OPERATE FROM 5 V NOMINAL SUPPLYIf the supply current is operated in the range of 3.5μA or higher, it will provide its performance.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 3.5μA.Transferring data requires 4.8MHz bandwidth.
AD5162WBRMZ100-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5162WBRMZ100-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5162WBRMZ100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Used as variable resistor
  • Calibration instrumentation
  • Gas detection circuit
  • Analogue circuit
  • Noise-free volume controller
  • DC/DC conversion circuit
  • Adjustable current control
  • Modern office equipment
  • Power calibration
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
AD5162WBRMZ100-RL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM 5 V NOMINAL SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5162
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • -3db Bandwidth
    4.8MHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm