  • AD5171BRJZ10-R7
AD5171BRJZ10-R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5171BRJZ10-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5171BRJZ10-R7
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5171BRJZ10-R7
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5171 Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5171BRJZ10-R7 Overview
Package SOT-23-8 contains it.This pentometer begins to be stored by OTP.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.Pentometer consists of 64 positions.The terminations are set at 8.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.It is powered by 3V to deliver its perfomance.The digi devices has 8 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.Flow can be restricted using 10kOhm.This object belongs to the AD5171 family.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.At 3/5V, it delivers voltage.Here are the additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYFor it to perform as expected, the supply current must be in the range of 4μA.The frequency 400kHz maintains high accuracy.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 4μA.Potentiameter consumes quiescent current at 4μA.There are 1.5MHz bandwidth to transfer data.
AD5171BRJZ10-R7 Features
Available in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 4μA
AD5171BRJZ10-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5171BRJZ10-R7 Digital Potentiometers applications.
  • LEDs
  • Industrial control
  • Modern office equipment
  • Audio level control
  • Audio Volume control
  • Speakers
  • Automatic gain control
  • Programmable I to V converter
  • Analogue circuit
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
AD5171BRJZ10-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5171
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    4μA
  • Nominal Supply Current
    4μA
  • Memory Type
    OTP
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    1.5MHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    2.9mm