  • AD5206BR100-REEL
AD5206BR100-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD5206BR100-REEL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5206BR100-REEL
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD5206BR100-REEL
Description:
24 Terminations2.5V 24 Pin AD5206 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5206BR100-REEL Overview
The package contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.The storage of this pentometer begins at Volatile.This digital potentiometer includes 6 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.Pentometer consists of 256 positions.The terminations are set at 24.As a reference, this programmable potentiometer includes 6 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.The performance of the product is powered by 2.5V.The digi devices has 24 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V.This digital potentiometer operates at 0°C.You can limit the flow by using 100kOhm.In the AD5206 family, pentometer belongs.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.24 pins are present on this potentiameter.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.This digital potentiometer has the following additional features: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLYThe maximum supply current can be set to 12μA.There is a quiescent current consumption at 12μA.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.Up to 2.3V, dual supply voltage ensures stable power.
AD5206BR100-REEL Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
6 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
Quiescent Current at 12μA
AD5206BR100-REEL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5206BR100-REEL Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Medical equipment
  • Motor control
  • Analogue circuit
  • Calibration instrumentation
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable I to V converter
  • Voltage resistance conversion
  • Testing equipment
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
AD5206BR100-REEL
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    700 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5206
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Number of Circuits
    6
  • Nominal Supply Current
    12μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    12μA
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.069 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.7V
  • Min Dual Supply Voltage
    2.3V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm