  • AD5220BR50-REEL7
AD5220BR50-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5220BR50-REEL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5220BR50-REEL7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD5220BR50-REEL7
Description:
8 Terminations3V 8 Pin Digital Potentiometers128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5220BR50-REEL7 Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 128 taps.The number of positions is 128.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.It operates on 3V and is powered by it.On the digi devices, you can see the 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.The flow can be limited by 50kOhm.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.It is permissible for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 30%.
AD5220BR50-REEL7 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5220BR50-REEL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5220BR50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable I to V converter
  • Sensor trimming instrumentation
  • Gas detection circuit
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Adjustable gain amplifiers
  • Automated caliberation
  • Automatic gain control
  • Healthcare Products
  • Used as voltage divider
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
AD5220BR50-REEL7
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    800 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.65 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    800ppm/°C
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    INCREMENT/DECREMENT
  • Resistance Tolerance-Max
    30%
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm