  • AD5232BRU10-REEL7
AD5232BRU10-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5232BRU10-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5232BRU10-REEL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5232BRU10-REEL7
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5232 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5232BRU10-REEL7 Overview
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).256 taps protect this pentometer against overcurrent.Positions are 256.This termination is designed for 16.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of the product is powered by 2.5V.In the digi devices, 16 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.A member of the family AD5232 pentometer belongs to.Mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 16 pins on it.This digital variable resistor contains the value Cascade Pin.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThis electronic potentiometer needs to operate at 3.5μA supply current in order to deliver its performance.A maximum supply current of 3.5μA can be handled by digital potentiometer.Quiescent current is consumed at 3.5μA.A bandwidth of 500 kHz is available for data transfer.Make sure the dual supply voltage on this pentometer is 2.75V.Dual supply voltages up to 2.25V are used to ensure stable power.
AD5232BRU10-REEL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Quiescent Current at 3.5μA
AD5232BRU10-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5232BRU10-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Sensor trimming instrumentation
  • Speakers
  • Programmable computer
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Voltage resistance conversion
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Industrial control
  • Medical equipment
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
AD5232BRU10-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    -40% +20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    600 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5232
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.5 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    500 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Length
    5mm