  • AD5232BRU50-REEL7
AD5232BRU50-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5232BRU50-REEL7
HK JDW NO:
84-AD5232BRU50-REEL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5232BRU50-REEL7
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5232 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5232BRU50-REEL7 Overview
It is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.256 positions make up the pentometer.The terminations are set at 16.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.For its performance, it uses 2.5V.A 16 pin can be seen in the digi devices.The mounting direction should be Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.AD5232 is a family member.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has 16 pins.Cascade Pin can be found using this digital variable resistor.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORY3.5μA consumes quiescent current.The maximum dual supply voltage for this pentometer should be 2.75V.In order to maintain stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V volts.
AD5232BRU50-REEL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Quiescent Current at 3.5μA
AD5232BRU50-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5232BRU50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Programmable low pass filter
  • Used as variable resistor
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable computer
  • LEDs
  • Noise-free volume controller
  • Gas detection circuit
  • Industrial control
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD5232BRU50-REEL7
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    -40% +20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    600 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    AD5232
  • Number of Circuits
    2
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm