  • AD5235BRU25-EP-RL7
AD5235BRU25-EP-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5235BRU25-EP-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5235BRU25-EP-RL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5235 Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AD5235BRU25-EP-RL7 Overview
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.In this pentometer, there are 1024 taps to prevent overcurrent.The terminations are set at 16.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 25000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.5V.On the digi devices, you can see the 16 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.There is 2.7V~5V ±2.25V~2.75V voltage limit on the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.In this case, the flow can be limited by 25kOhm.The AD5235 family contains pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has a total of 16 pins.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.If the supply current is operated in the range of 3.5μA or higher, it will provide its performance.A maximum supply current of 5μA can be handled by digital potentiometer.The bandwidth to transfer data is 35 kHz.With a dual supply voltage of 2.75V, you can conduct this pentometer.Dual supply voltages up to 2.25V are used to ensure stable power.
AD5235BRU25-EP-RL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
AD5235BRU25-EP-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5235BRU25-EP-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable voltage regulator
  • Industrial control
  • Automotive electronics
  • LEDs
  • Wheatstone bridges
  • Brightness of monitors
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable low pass filter
  • Optic fiber network
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
AD5235BRU25-EP-RL7
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    25kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    AD5235
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    5μA
  • Bandwidth
    0.125 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    35 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    25000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Length
    5mm