  • AD5243BRM100-RL7
AD5243BRM100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5243BRM100-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5243BRM100-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5243BRM100-RL7
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5243 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5243BRM100-RL7 Overview
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.As of Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.There are 256 positions in pentometer.A termination of 10 is intended.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices has 10 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometer operates at 0°C.You can limit the flow by using 100kOhm.The AD5243 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.Digital potentiometer has 10 pins.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.Among its additional features are the following: IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLYWith a frequency of 400kHz, it maintains high accuracy.Potentiameter consumes quiescent current at 3.5μA.
AD5243BRM100-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Quiescent Current at 3.5μA
AD5243BRM100-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5243BRM100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable I to V converter
  • Automotive electronics
  • Speakers
  • Adjustable current control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Programmable low pass filter
  • Brightness of monitors
  • Stereo
  • Motor control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
AD5243BRM100-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    -20% +55%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5243
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Quiescent Current
    3.5μA
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm