  • AD5245BRJZ50-RL7
AD5245BRJZ50-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5245BRJZ50-RL7
HK JDW NO:
84-AD5245BRJZ50-RL7
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5245BRJZ50-RL7
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5245 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5245BRJZ50-RL7 Overview
Package SOT-23-8 contains it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.A 256 position is contained in pentometer.There are 8 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.Performance is delivered by 3V power.The digi devices show 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.Pentometer belongs to the family AD5245.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has a total of 8 pins.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 3μA range.The frequency 400kHz maintains high accuracy.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 3μA amps.3μA consumes quiescent current.To transfer data, there are 1.2MHz bandwidths available.
AD5245BRJZ50-RL7 Features
Available in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3μA
AD5245BRJZ50-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5245BRJZ50-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Sensor trimming instrumentation
  • Joysticks
  • Contrast control of monitors
  • Automated caliberation
  • Matching Linear Impedance
  • DC/DC conversion circuit
  • Power calibration
  • Industrial control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
AD5245BRJZ50-RL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5245
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Nominal Supply Current
    3μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    1.2MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C
  • Length
    2.9mm