  • AD5247BKS50-R2
AD5247BKS50-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5247BKS50-R2
HK JDW NO:
699-AD5247BKS50-R2
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
AD5247BKS50-R2
Description:
6 Terminations 3V 6 Pin Digital Potentiometers I2C 128 Positions
Step5Bar-code shipping tag
AD5247BKS50-R2
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C
  • Length
    2mm