  • AD5248BRM50-RL7
AD5248BRM50-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5248BRM50-RL7
HK JDW NO:
84-AD5248BRM50-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5248BRM50-RL7
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5248 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5248BRM50-RL7 Overview
This file is contained in a package of 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.256 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 10.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.The performance of the product is powered by 3V.The digi devices shows the 10 pins.The way to mount is Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.Pentometer belongs to the family AD5248.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 10 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 2.75V supply voltage.It is capable of delivering voltage at 3/5V.Here are some additional features of this digital potentiometer: IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLYDigital Potentiometers family pentometer are used.High accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 3.5μA.A quiescent current of 3.5μA is consumed by potentiameter.
AD5248BRM50-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 2.75V
Quiescent Current at 3.5μA
AD5248BRM50-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5248BRM50-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Noise-free volume controller
  • Programmable I to V converter
  • Optic fiber network
  • Sensor trimming instrumentation
  • PC
  • Audio Volume control
  • Industrial control circuits
  • Stereo
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
AD5248BRM50-RL7
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    -20% +55%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400kHz
  • Base Part Number
    AD5248
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.75V
  • Configuration
    Rheostat
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Quiescent Current
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm