AD5252BRU10-RL7
AD5252BRU10-RL7
84-AD5252BRU10-RL7
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
14 Terminations2.5V 14 Pin AD5252 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5252BRU10-RL7 Overview
There are 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 256 positions in pentometer.This termination is designed for 14.The following programmable potentiometer includes 2 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.The performance of this product is a result of 2.5V.14 pins can be seen in The digi devices.The mount should be done in the direction of Surface Mount.There is 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage limit on the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~105°C for this digital potentiometer.A flow limit of 10kOhm can be applied.The AD5252 family contains pentometer.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.potentiameter with 14 pins.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.When the supply voltage is 2.75V, the potentiometer conducts.3/5V is the voltage it can deliver.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONTo deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 3μA.Even at 400kHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 5μA amps.There is a quiescent current consumption at 5μA.The bandwidth for data transfer is 4MHz.Use the max dual supply voltage of 2.75V when conducting this pentometer.Dual supply voltage up to 2.25V ensures stable power.
AD5252BRU10-RL7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 2.75V
Quiescent Current at 5μA
AD5252BRU10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5252BRU10-RL7 Digital Potentiometers applications.
- Audio devices with up to 90dB dynamic range
- Automatic detection of equipment
- Sensor trimming instrumentation
- Automatic gain control
- Power calibration
- Power supply
- Adjustable gain amplifiers
- Programmable I to V converter
- Testing equipment
- Medical equipment
Package
AD5252BRU10-RL7
Analog Devices Inc.84-AD5162BRMZ2.510-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5243BRMZ1010-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5220BRMZ1008-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5160BRJZ10-RL7SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5245BRJZ10-RL7SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5290YRMZ5010-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5245BRJZ50-RL7SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5245BRJZ100-R2SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5241BRUZ10014-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5220BRZ108-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare