  • AD5262BRU20-REEL7
AD5262BRU20-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5262BRU20-REEL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5262BRU20-REEL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5262BRU20-REEL7
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5262BRU20-REEL7 Overview
There is a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.The number of positions is 256.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.Its total resistance will be 20000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.A 16 pin can be seen in the digi devices.The mount should be done in the direction of Surface Mount.The potentionmeter can supply 4.5V~16.5V ±5V voltage.This digital potentiometer operates at 0°C.Flow can be restricted using 20kOhm.This digital variable resistor displays Cascade Pin.
AD5262BRU20-REEL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5262BRU20-REEL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5262BRU20-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Voltage control
  • Modern office equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic gain control
  • Automated caliberation
  • DC/DC conversion circuit
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Wheatstone bridges
  • Audio level control
Step5Bar-code shipping tag
AD5262BRU20-REEL7
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.31 kHz
  • Taper
    Linear
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -5V
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    20000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    4.5V~16.5V ±5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm