AD5300BRTZ-REEL
AD5300BRTZ-REEL
84-AD5300BRTZ-REEL
SOT-23-6
1.4mW μWDACVoltage - BufferedSurface Mount String DAC R1 B B
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
AD5300BRTZ-REEL Overview
In the SOT-23-6 package, you will find it. It is powered from a supply voltage of 3V. This FPGA part belongs to the family of Other Converters. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. It is important to maintain the operating temperature within the range of -40°C~105°C when operating the machine. It is designed to maximiTape & Reel (TR)e space efficiency by containing the FPGA model in Tape & Reel (TR). There are a total of 6 terminations. In order to find related parts, you can use its base part number AD5300. In order to make it work, 6 pins have been designed. Power is provided by a 3/5V battery that is included with the device. As far as the pin count is concerned, it has 6 pins. The maximum supply voltage it can take is 5.5V. It is able to work with the minimal supply voltage of 2.7V.
AD5300BRTZ-REEL Features
SOT-23-6 package
6 pin count
6 pins
AD5300BRTZ-REEL Applications
- Instrumentation
- Industrial Control Systems
- Digital Potentiometer
- Precision AGC Circuits
- LMDS/MMDS, point-to-point
- Digitally controlled calibration
- Set Top Boxes
- Waveform Reconstruction
- Direct Digital Waveform Generation
- Low Power Systems
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
AD5300BRTZ-REEL
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-AD5362BSTZ52-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5328BRUZ-REEL716-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD420ANZ-3224-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5324ARMZ-REEL710-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5420AREZ-REEL724-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5601BKSZ-REEL76-TSSOP, SC-88, SOT-3632-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADV7125JSTZ33048-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5044BRUZ16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare