  • AD600SQ/883B
AD600SQ/883B
advertisement
Manufacturer No:
AD600SQ/883B
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD600SQ/883B
Package:
CDIP
Datasheet:
Description:
2 Channels Instrumentational OP Amps 5V AD600 16 Pins CDIP
Quantity:
In Stock : 11892
Step5Bar-code shipping tag
AD600SQ/883B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    CDIP
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    105Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Base Part Number
    AD600
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Number of Channels
    2
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    14mA
  • Nominal Supply Current
    14mA
  • Power Dissipation
    600mW
  • Bandwidth
    35MHz
  • Gain Bandwidth Product
    35MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Voltage Gain
    40dB
  • Max Dual Supply Voltage
    5.25V
  • -3db Bandwidth
    35MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    4.75V
  • Screening Level
    MIL-STD-883 Class B
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Length
    19.05mm
  • Height Seated (Max)
    5.08mm