AD7440BRTZ-REEL7
AD7440BRTZ-REEL7
84-AD7440BRTZ-REEL7
SOT-23-8
10 Bit 0.65mm Gold ADC AD7440 3V SOT-23-8
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
AD7440BRTZ-REEL7 Overview
The analogue to digital converter is designed with 10 Bits.The AD converter is embedded in the SOT-23-8 package.The ADC converter is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 8 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 8 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 1M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for TRACK time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 8 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 3V 5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.25 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).This analogue to digital converter is included in Analog to Digital Converters.It belongs to AD7440 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.It is possible to categorize the supply type according to Single.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 3V 5V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.25V.It operates with the minimal supply voltage of 2.7V.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.The ADC converter operates from 3/5V power supplies.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 9mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 9mW.The number of channels is growing strong/weak: 1.The maximal input type of this electronic AD converter is 2.5V.The digital converter supports the minimal input voltage of 100mV.
AD7440BRTZ-REEL7 Features
1 Functions
8 basic kinds of terminations
8 pin count
Minimal supply voltage of 2.7V
3/5V power supplies
AD7440BRTZ-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD7440BRTZ-REEL7 ADC applications.
- Automotive
- Data Acquisition Systems
- Handheld Terminal Interface
- Uninterrupted Power Supplies
- 3-phase power control
- Transducer
- Rotary encoder
- Wireless and wired broadband communications
- Instrumentation and test equipment
- Telecommunications
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
AD7440BRTZ-REEL7
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-AD7192BRUZ-REEL24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7705BRZ-REEL16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7190BRUZ-REEL24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7799BRUZ-REEL16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7175-2BRUZ-RL724-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare