  • AD8001ARTZ-R2
AD8001ARTZ-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD8001ARTZ-R2
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD8001ARTZ-R2
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AD8001ARTZ-R2
Description:
1 Channels 70mA per Channel 5μA 54 dB Instrumentational OP Amps 9V ±3V~6V AD8001 5 Pins SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
AD8001ARTZ-R2 Overview
It is packaged in an SC-74A, SOT-753-case that protects the operational amplifiers from damage. Op amps are Current Feedback types of amplifier on the chip. It comes in a Tape & Reel (TR) case, which protects instrumentation amplifier from damage during delivery. The number of terminations approaches 5. It consists of a total of 5 pins in total. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 5V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. It should be noted that this op amp is a type of Operational Amplifier device. 5 pins are available on the instrumentation amplifier. As far as the input offset voltage is concerned, linear amplifier rates at 2mV. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. Regarding the operating temperature of this device, instrumentation amplifier performs well at a temperature of -40°C~85°C . Using a supply current of 5mA , this buffer op amp will be able to operate. The op amp ic has 1 channels on it. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 9V. There is a quiescent current of 5mA in this operational amplifier circuit.
AD8001ARTZ-R2 Features
5 Pins
supply voltage of 5V
AD8001ARTZ-R2 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD8001ARTZ-R2 Instrumentational OP Amps applications.
  • High/low-pass filter circuit
  • single/dual op amp sum and difference circuits
  • High gain DC amplifier
  • Switching amplifier
  • Portable electronic products powered by batteries
  • Power transmission
  • Cinema or auditorium audio system
  • Band-pass filter
  • Hand-held batteries
  • Band-stop filter
Step5Bar-code shipping tag
AD8001ARTZ-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AD8001
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    9V
  • Number of Channels
    1
  • Voltage
    5V
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Power Dissipation
    500mW
  • Quiescent Current
    5mA
  • Slew Rate
    1200V/μs
  • Amplifier Type
    Current Feedback
  • Common Mode Rejection Ratio
    54 dB
  • Current - Input Bias
    5μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±3V~6V
  • Output Current per Channel
    70mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    2mV
  • Bandwidth
    800MHz
  • Gain Bandwidth Product
    795MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    50dB
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Input Capacitance
    1.5pF
  • Length
    2.9mm