  • AD8010ARZ
AD8010ARZ
advertisement
Manufacturer No:
AD8010ARZ
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD8010ARZ
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD8010ARZ
Description:
1 Channels 200mA per Channel 10μA 54 dB Instrumentational OP Amps 9V~12V ±4.5V~6V AD8010 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
AD8010ARZ Overview
Op amp is packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. The instrumentation amplifier in this picture is of the Current Feedback-type. A Tube case is used for delivering the op amp. It is estimated that there will be at least 8 terminations this year. It consists of a total of 8 pins in total. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 5V battery. I would like to specify that this buffer amplifier belongs to the Operational Amplifier-type of devices. It has 8 pins that make up the linear amplifier. Op amp rates 5mV as input offset voltage. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~85°C. Using a supply current of 17mA , this buffer op amp will be able to operate. You should keep the voltage gain at 114dB for the time being. 1 channels are available on the instrumentation amplifier. Currently, linear amplifier is operating with a quiescent current of 17mA.
AD8010ARZ Features
8 Pins
supply voltage of 5V
114dB voltage gain
AD8010ARZ Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD8010ARZ Instrumentational OP Amps applications.
  • Video conversion and routing
  • Semiconductor detectors
  • Signal transformation
  • Weighing systems
  • High input resistance broadband
  • High gain DC amplifier
  • E-book readers
  • Thermocouples
  • Gaming industry
  • Hand-held batteries
Step5Bar-code shipping tag
AD8010ARZ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AD8010ARZ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD8010
    1
  • Operating Supply Current
    17mA
  • Nominal Supply Current
    17mA
  • Output Current
    200mA
  • Quiescent Current
    17mA
  • Slew Rate
    800V/μs
  • Amplifier Type
    Current Feedback
  • Common Mode Rejection Ratio
    54 dB
  • Current - Input Bias
    10μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    9V~12V ±4.5V~6V
  • Output Current per Channel
    200mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    5mV
  • Bandwidth
    230MHz
  • Gain Bandwidth Product
    230MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Unity Gain BW-Nom
    90000 kHz
  • Voltage Gain
    114dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    66dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Supply Voltage Limit-Max
    6.3V
  • Settling Time
    25 ns
  • Low-Bias
  • Micropower
  • Programmable Power
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Input Capacitance
    2.75pF
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -6.3V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm