  • AD8013AR-14-REEL
AD8013AR-14-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD8013AR-14-REEL
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD8013AR-14-REEL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD8013AR-14-REEL
Description:
14 Terminations4.2V~13V ±2.1V~6.5V Video Amps Modules 1 Functions1000V/μs
Purchasing and Inquiry
AD8013AR-14-REEL Overview
A Tape & Reel (TR) package contains class d amplifier.Due to space constraints, class d amp's available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width).This amplifier lends itself well to Current Feedback because of its high performance.A Surface Mount mounting method is used to connect audio power amplifier to the PCB.3 circuits enable it to achieve audio ic's enhanced flexibility.There is 14 pin count on this board.There are 14 terminations on digital amplifier.Its -3db bandwidth is 140MHz.An electric current of 3.5mA is provided to digital sound amp.A total of 3 channels are available at the moment.This amplifier has a consumer integrated circuit type of VIDEO AMPLIFIER.During normal operation, the supply voltage (Vsup) should remain above 2.1V.Under 85°C, the operating temperature is recommended.It is suggested that the working temperature be at least -40°C.6.5V refers to the maximum supply voltage (Vsup).There is also an attribute of CAN ALSO WORK WITH SINGLE 5V SUPPLY associated waudio amplifierh audio amplifier.
AD8013AR-14-REEL Features
3 channels
Addtional features of CAN ALSO WORK WITH SINGLE 5V SUPPLY
AD8013AR-14-REEL Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD8013AR-14-REEL Video Amps and Modules applications.
  • Body Control Modules
  • Microphone Preamplifier Circuit
  • High-End A/V Receivers
  • HiFi Audio System Equipment
  • Aftermarket telematics
  • Professional Audio Equipment
  • Preamplification and Filtering
  • Telematics control unit
  • Analog and Digital Mixing Consoles
  • Automotive external amplifier
Step5Bar-code shipping tag
AD8013AR-14-REEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    Current Feedback
  • Additional Feature
    CAN ALSO WORK WITH SINGLE 5V SUPPLY
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.1V
  • Number of Channels
    3
  • Number of Circuits
    3
  • Current - Supply
    3.5mA
  • Slew Rate
    1000V/μs
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    4.2V~13V ±2.1V~6.5V
  • Bandwidth
    140000 kHz
  • Current - Output / Channel
    30mA
  • -3db Bandwidth
    140MHz
  • Consumer IC Type
    VIDEO AMPLIFIER
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm