  • AD843JRZ-16
AD843JRZ-16
advertisement
Manufacturer No:
AD843JRZ-16
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD843JRZ-16
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD843JRZ-16
Description:
1 Channels 50mA per Channel 50pA 72 dB Instrumentational OP Amps 0.06μA ±4.5V~18V AD843 16 Pins 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
AD843JRZ-16 Overview
Op amp is packaged in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. An op amp of this type is a General Purpose-type. Instrumentation amplifier is delivered in a Tube case. The number of terminations approaches 16. The total number of pins on linear amplifier is 16. Please take in mind that op amp should be run at 15V. It should be noted that this type of buffer amplifier is exactly what is known as a Operational Amplifier device. In total, the buffer amplifier consists of 16 pins. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 1mV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Surface Mount. According to the manufacturer, this buffer op amp works well at 0°C~70°C , which is a good operating temperature. It is possible to operate this buffer amplifier from a supply current of 12mA . 87.96dB should remain the voltage gain. Op amp ic has 1 channels. There is a quiescent current of 12mA in this operational amplifier circuit.
AD843JRZ-16 Features
16 Pins
supply voltage of 15V
87.96dB voltage gain
AD843JRZ-16 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD843JRZ-16 Instrumentational OP Amps applications.
  • Active probe
  • Signal filtering
  • Proportional counter tubes
  • Navigation
  • Communication
  • Addition operation circuits
  • Video conversion and routing
  • Industrial applications including automation
  • Broadcasting
  • High/low-pass filter circuit
Step5Bar-code shipping tag
AD843JRZ-16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD843
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Output Current
    50mA
  • Quiescent Current
    12mA
  • Slew Rate
    250V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    72 dB
  • Current - Input Bias
    50pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±4.5V~18V
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1mV
  • Bandwidth
    34MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • Unity Gain BW-Nom
    34000 kHz
  • Voltage Gain
    87.96dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.06μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    76dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.0025μA
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Input Capacitance
    6pF
  • Height
    2.35mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    7.6mm