AD9762ARZRL
AD9762ARZRL
84-AD9762ARZRL
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
160mW μW1.25V VDACCurrent - UnbufferedSurface Mount Current Source R1.5 B B7.5mm mm
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
AD9762ARZRL Overview
This package is included in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package and is available for purchase. In order for the device to operate, a supply voltage of 5V volts needs to be provided. An FPGA part from the Other Converters family. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. This is a type of FPGA that is part of the TxDAC? series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~85°C at all times. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tape & Reel (TR). It is designed with 28 terminations. In order to find related parts, you can use its base part number AD9762. In this case, there are 28 pins on the board. With a 5V supply voltage, designers can fully utili5Ve the flexibility of the device. The device runs on a 5V battery and requires no additional power supply to operate. Featuring 28 pins in total, it is a versatile device. The maximum supply voltage it can take is 5.5V. Using 2.7V as the minimum supply voltage, it can operate.
AD9762ARZRL Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
28 pin count
28 pins
Minimal input voltage of 100mV
TxDAC? series
AD9762ARZRL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD9762ARZRL Digital to Analog Converters (DAC)?applications.
- WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
- Digitally controlled calibration
- Closed-loop process control
- Low bandwidth data acquisition systems
- Wideband communications:
- Gain and offset adjustment
- Wireless infrastructure:
- Low Cost I/O
- Digitally Controlled Attenuators and Power Supplies
- RF signal generators, arbitrary waveform generators
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
AD9762ARZRL
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-AD5362BSTZ52-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5328BRUZ-REEL716-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD420ANZ-3224-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5324ARMZ-REEL710-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5420AREZ-REEL724-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5601BKSZ-REEL76-TSSOP, SC-88, SOT-3632-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADV7125JSTZ33048-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5044BRUZ16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare