  • ADA1000F-48-FR
ADA1000F-48-FR
advertisement
Manufacturer No:
ADA1000F-48-FR
HK JDW NO:
165-ADA1000F-48-FR
Package:
Datasheet:
ADA1000F-48-FR
Description:
Quantity:
In Stock : 9862
Step5Bar-code shipping tag
ADA1000F-48-FR
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -10°C~71°C With Derating
  • Series
    ADA (1000W)
  • Size / Dimension
    11.02Lx5.00W x 2.95 H 280.0mmx127.0mmx75.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    24
  • Power (Watts)
    552W 1008W Forced Air
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-X24
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    11.5A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Power
    1kW
  • Current - Output 1
    33.5A
  • Total Power Output-Max
    504W
  • Height
    75mm