  • ADA4610-1BRZ-R7
ADA4610-1BRZ-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADA4610-1BRZ-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADA4610-1BRZ-R7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ADA4610-1BRZ-R7
Description:
79mA per Channel 5pA 100 dB Instrumentational OP Amps ±4.5V~15V ADA4610 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
ADA4610-1BRZ-R7 Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case in which the instrumentation amplifier is packaged. There are two types of operational amplifiers in this circuit. There is a Tape & Reel (TR) case that is delivered with the instrumentation amplifiers. We are approaching the 8h termination of the year. In total, there are 8 pins on this op amp ic. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 5V. This particular linear amplifier is a type of Operational Amplifier device, to be precise. An 8-pin op amp ic is included in the package. Op amp ic rates 400μV for input offset voltage. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. It is important to note that this linear amplifier works well at a temperature of -40°C~125°C when it comes to operating temperatureUsing a supply current of 1.6mA , this buffer op amp will be able to operate. It is recommended to keep the voltage gain at 104dB at all times. There are 1 circuits on this op amp. One of the advantages of this op amp is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of its many advantages.
ADA4610-1BRZ-R7 Features
8 Pins
supply voltage of 5V
104dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
ADA4610-1BRZ-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADA4610-1BRZ-R7 Instrumentational OP Amps applications.
  • Addition operation circuits
  • Portable media players
  • Home audio systems
  • Weighing systems
  • Instrumentation
  • Power control
  • pH (acidity)
  • E-book readers
  • Laptop
  • Multimedia playback equipment
Step5Bar-code shipping tag
ADA4610-1BRZ-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADA4610
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    1.6mA
  • Slew Rate
    61V/μs
  • Amplifier Type
    J-FET
  • Common Mode Rejection Ratio
    100 dB
  • Current - Input Bias
    5pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±4.5V~15V
  • Output Current per Channel
    79mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    400μV
  • Gain Bandwidth Product
    16.3MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Unity Gain BW-Nom
    15400 kHz
  • Voltage Gain
    104dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    104dB
  • -3db Bandwidth
    9.5MHz
  • Length
    4.9mm