  • ADA4610-4ARZ
ADA4610-4ARZ
advertisement
Manufacturer No:
ADA4610-4ARZ
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADA4610-4ARZ
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ADA4610-4ARZ
Description:
79mA per Channel 5pA 94 dB Instrumentational OP Amps 0.0015μA ±4.5V~15V ADA4610 14 Pins 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
ADA4610-4ARZ Overview
In the package, you will find a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)-case to contain the op amp ic. A J-FET-type buffer amplifier is shown here. There is a Tube case that is delivered with the instrumentation amplifiers. The number of terminations approaches 14. In this case, there are 14 pins on the board. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 5V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. It should be noted that this type of buffer amplifier is exactly what is known as a Operational Amplifier device. The op amp ic has an array of 14 pins on it. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 1mV. For this electrical component, Surface Mount is the recommended mounting type. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about -40°C~125°C . It is possible to operate this buffer amplifier from a supply current of 1.6mA . 98dB should be the voltage gain. A instrumentation amplifier like this has 4 circuits. In addition to outputting Rail-to-Rail signals, this op amp ic offers a number of other advantages. There is an 1.6mA quiescent current running through op amp ic.
ADA4610-4ARZ Features
14 Pins
supply voltage of 5V
98dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
ADA4610-4ARZ Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADA4610-4ARZ Instrumentational OP Amps applications.
  • Switching amplifier
  • Hand-held batteries
  • Signal transformation
  • Power generator
  • Differentiator circuits
  • Tablets
  • Semiconductor detectors
  • single/dual op amp sum and difference circuits
  • Vehicle electronics
  • Image computer boards
Step5Bar-code shipping tag
ADA4610-4ARZ
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADA4610
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    1.6mA
  • Max Supply Current
    1.7mA
  • Quiescent Current
    1.6mA
  • Slew Rate
    61V/μs
  • Amplifier Type
    J-FET
  • Common Mode Rejection Ratio
    94 dB
  • Current - Input Bias
    5pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±4.5V~15V
  • Output Current per Channel
    79mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1mV
  • Bandwidth
    16.3MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Unity Gain BW-Nom
    15400 kHz
  • Voltage Gain
    98dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.0015μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    117dB
  • Supply Voltage Limit-Max
    18V
  • Voltage - Input Offset
    400μV
  • -3db Bandwidth
    9.5MHz
  • Max Frequency
    10kHz
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -18V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    8.75mm
  • Width
    4mm