ADC12J4000NKE10
ADC12J4000NKE10
815-ADC12J4000NKE10
68-VFQFN Exposed Pad
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ADC12J4000NKE10 Overview
The analogue to digital converter is designed with 12 Bits.The AD converter is embedded in the 68-VFQFN Exposed Pad package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 68 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 1.2V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 68 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 4G Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Folding Interpolating.There are 68 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 1.14V~1.26V 1.8V~2V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.5 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to ADC12J4000 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.It is possible to categorize the supply type according to Analog, Digital.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 1.14V~1.26V.Surface Mount allows the ADC converter to be mounted.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 1.2V.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 0.95V.The number of channels is growing strong/weak: 1.The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is -0.95V.
ADC12J4000NKE10 Features
1 Functions
68 basic kinds of terminations
68 pin count
ADC12J4000NKE10 Applications
There are a lot of Texas Instruments ADC12J4000NKE10 ADC applications.
- Multiplexed Data Acquisition Systems
- High Speed Data Acquisition for PCs
- Imaging Systems
- Uninterrupted Power Supplies
- Audio/Video devices
- Cell Phones
- Instrumentation and test equipment
- Communications
- Transducer
- Microcontrollers.
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
ADC12J4000NKE10
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-ADS8556IPM64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS5263IRGCT64-VFQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-ADC102S101CIMMX8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADC08832IMMX8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-ADC0848BCV28-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1248IPW28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1115IDGSR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1118IDGST10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare