  • ADM6315-45D3ARTRL7
ADM6315-45D3ARTRL7
advertisement
Manufacturer No:
ADM6315-45D3ARTRL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADM6315-45D3ARTRL7
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Description:
5V4 Terminals 4-Pin ADM6315 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
ADM6315-45D3ARTRL7 Overview
This power management consists of 4 mounting terminals on which it can be mounted. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. To assist you, this IC power includes 1 functions. It is possible to find on this power management a series of 1 channels. Please find attached TO-253-4, TO-253AA functions for your reference in this IC power. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 240. There is a voltage supply of 5V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. The mount is provided by Surface Mount. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. In total, the power management has 4 pins in it. This power management has 4 pins. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 1V. This IC power should be powered by no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup). Surface Mount mounting is recommended. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~125°C TA. While in operation, this supervisor has a voltage output of Open Drain or Open Collector. It is estimated that the voltage supervisor's supply current is 15μA. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to ADM6315, the base PMIC number. The maximum supply temperature voltage supervisor can handle is 15μA. There are 1 inputs monitored at once on the power management.
ADM6315-45D3ARTRL7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
15μA operating supply current
ADM6315-45D3ARTRL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADM6315-45D3ARTRL7 Voltage Supervisors applications.
  • Detection of phase sequence
  • Efficient information transmission
  • Leakage current detection
  • Personal computers
  • Dash board
  • Electronics installed in the vehicle
  • Electrical fire monitoring system
  • Functional modules
  • Analog circuit
  • Rechargeable batteries
Step5Bar-code shipping tag
ADM6315-45D3ARTRL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADM6315
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    4
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.5V
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.42V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.58V
  • Threshold Voltage
    +4.5V
  • Number of Monitored Inputs
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA