  • ADM7150ARDZ-3.3
ADM7150ARDZ-3.3
advertisement
Manufacturer No:
ADM7150ARDZ-3.3
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADM7150ARDZ-3.3
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ADM7150ARDZ-3.3
Description:
Enable Fixed Tin ADM7150 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6285
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ADM7150ARDZ-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    125°C
  • Height
    1.75mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    540.001716mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADM7150
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    12mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    8.6mA
  • Nominal Supply Current
    8.6mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    4.3mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    7mA
  • PSRR
    94dB ~ 62dB (1kHz ~ 1MHz)
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    -86dB
  • Min Current Limit
    1A
  • Nominal Output Voltage
    3.3V