  • ADP166ACBZ-2.85-R7
ADP166ACBZ-2.85-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP166ACBZ-2.85-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP166ACBZ-2.85-R7
Package:
4-UFBGA, WLCSP
Description:
Enable Fixed 0.5mm Copper, Silver, Tin ADP166 PMIC 4 4-UFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 12000
Step5Bar-code shipping tag
ADP166ACBZ-2.85-R7
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    4-UFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP166
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    6.2μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.85V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1.25μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    2.4μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.225V @ 150mA
  • Min Current Limit
    215mA
  • Length
    0.965mm
  • Width
    0.965mm