  • ADP2102-1.5-EVALZ
ADP2102-1.5-EVALZ
advertisement
Manufacturer No:
ADP2102-1.5-EVALZ
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP2102-1.5-EVALZ
Package:
600
Datasheet:
ADP2102-1.5-EVALZ
Description:
ANALOG DEVICES ADP2102-1.5-EVALZEvaluation Board, ADP2102 Synchronous Step-Down DC to DC Converter with 1.5V Output Voltage
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ADP2102-1.5-EVALZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    600
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    ADP2102
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    99μA
  • Voltage - Input
    2.7V~5.5V
  • Nominal Supply Current
    99μA
  • Current - Output
    600mA
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output
    1.5V
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Utilized IC / Part
    ADP2102
  • Supplied Contents
    Board(s)
  • Min Output Voltage
    800mV