  • ADP2504ACPZ-2.8-R7
ADP2504ACPZ-2.8-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2504ACPZ-2.8-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP2504ACPZ-2.8-R7
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
10 Terminals 2.3V 10-Pin ADP2504 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.5MHz Tape & Reel (TR) 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Purchasing and Inquiry
ADP2504ACPZ-2.8-R7 Overview
Using the Tape & Reel (TR) package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. During the development of this harley voltage regulator, 10 terminations were made. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. Due to DC DC switching regulator's space saving design, this voltage regulator is available in a 10-VFDFN Exposed Pad, CSP package. In this case, DC DC switching regulator has 1 outputs configured to it. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. The voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting hole. This voltage regulator 12v should operate at a temperature of -40°C~125°C TA when operating. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 2.5MHz. Voltage regulators like this one can operate at least with 2.3V as the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage. Due to its 260 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. An input voltage of 3.6V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. In terms of category, this voltage regulator 12v falls into the Switching Regulator or Controllers category. As part of the ADP2504 series of regulators, the voltage regulators can be found. At 2.8V volts, voltage regulator can provide voltage. During switching regulator operation, 10 pins are used. In order to use this voltage regulator 12v at its full potential, the output voltage should be kept at at least 2.8V. To meet its operating requirements, dc to dc voltage regulator can deliver a maximum output current of 1A A. A maximum voltage of 5.5V can be obtained from the regulator voltage. With a supply voltage of 5.5V, this harley voltage regulator works. This DC DC switching regulator operates from a supply current of 50μA.
ADP2504ACPZ-2.8-R7 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
10 pins
Operating supply voltage of 5.5V
ADP2504ACPZ-2.8-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADP2504ACPZ-2.8-R7 Voltage Regulators applications.
  • Access control systems
  • Milling machines
  • Packaging
  • Alternators
  • Computer application technology
  • Arc suppression circuits
  • Electrical power transmission
  • Television equipment
  • CNC system
  • Remotely powered electric motors
Step5Bar-code shipping tag
ADP2504ACPZ-2.8-R7
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP2504
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.3V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Nominal Supply Current
    50μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Topology
    Buck-Boost
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2.5MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    2.8V
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm