  • ADP3120AJRZ
ADP3120AJRZ
advertisement
Manufacturer No:
ADP3120AJRZ
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-ADP3120AJRZ
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ADP3120AJRZ
Description:
Surface Mount Tube Obsolete EAR99 Gate Drivers ICs Inverting, Non-Inverting 2 35V V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) ADP3120A Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
ADP3120AJRZ Overview
For greater flexibility, its 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is used.A packaging method of Tube is used.The configuration is supported by 2 drivers.Ideally, it should be mounted in the direction of Surface Mount.Gate drivers is able to show Gate driverss superiorGate driversy on the basis of a supply voltage of 4.6V~13.2V.A gate type of N-Channel MOSFET has been used in its design.Mosfet driver is possible to use this device at temperatures as low as -20°C~150°C TJ.Inverting, Non-Inverting is used as its input type.It's configured with 8 terminations.There are numerous related parts listed under its base part number ADP3120A.In this case, Surface Mount indicates how the device is to be mounted.The pins are configured with 8 when designing the chip.Mosfet driver is designed specifically to run on 12V volts of power.There is an output current limit of 1.5A for this device.There are various useful electronic components in its subcategory MOSFET Drivers.Components with 8 pins are available.There can be a voltage up to 35V on the high-side (Bootstrap).Mosfet driver supports an output current of 1.5A.As a rule of thumb, the operating supply voltage should be set to 12V.
ADP3120AJRZ Features
Embedded in the Tube package
2 drivers
Employing a gate type of N-Channel MOSFET
8 pins
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 35V
ADP3120AJRZ Applications
There are a lot of ON Semiconductor ADP3120AJRZ gate drivers applications.
  • Industrial Motor Inverter - Power Tools, Robotics
  • Isolated Gate Driver Supplies
  • High frequency line drivers
  • Motor Controls
  • Video amplifiers
  • Line drivers
  • 48 V to 12 V PoL Converters, 48 V to Low Voltage Bus Converter,
  • High-voltage isolated DC-DC converters
  • Refrigerator
  • Portable Navigation Devices
Step5Bar-code shipping tag
ADP3120AJRZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -20°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    MOSFET Drivers
  • Voltage - Supply
    4.6V~13.2V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP3120A
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    1.5A
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Current
    1.5A
  • Propagation Delay
    70 ns
  • Input Type
    Inverting, Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    70 ns
  • Rise Time
    20ns
  • Fall Time (Typ)
    11 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    20ns 11ns
  • Channel Type
    Synchronous
  • Number of Drivers
    2
  • Turn On Time
    0.045 µs
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Gate Type
    N-Channel MOSFET
  • High Side Driver
    YES
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    0.8V 2V
  • Turn Off Time
    0.07 µs
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    35V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm